Działania

Działania umożliwiają realizowanie procesu lub dodawanie informacji do procesu. Na przykład można dodać notatki do procesu w celu określenia dodatkowych informacji, klikając działanie Dodaj notatkę. Działania, które można wykonywać, są wyświetlane na liście Działania w obszarze roboczym w momencie, gdy użytkownik dochodzi do określonego etapu procesu.

W Projektancie procesów można również tworzyć działania , które zostają powiązane z oknami, tak aby możliwe było określenie wymaganych informacji. Przykładem jest działanie Wypełnij dane obowiązkowe używane w procesie Pełny incydent. Więcej informacji na temat procesu Pełny incydent można znaleźć w dokumencie Service Desk — Podręcznik zawartości standardowej. Więcej informacji na temat tworzenia działań w Projektancie procesów można znaleźć w sekcji Tworzenie nowego działania.

Działania na jednym lub wielu powiązanych procesach można także uruchamiać za pomocą działań powiązanych. Na przykład z poziomu zmiany można za pomocą powiązanego działania przeprowadzić do nowego stanu dołączony problem lub dodać notatkę do wszystkich dołączonych incydentów. Informacje na temat działań powiązanych można znaleźć w sekcji Uruchamianie działań na procesach powiązanych.

Zarządzanie działaniami

Tworząc relację kolekcji między dwoma obiektami biznesowymi, należy utworzyć nowe działanie pozwalające na tworzenie instancji obiektu kolekcji.

Jeśli używane są łączenia elementów nadrzędnych z podrzędnymi, można określić, czy działanie będzie dodawane do obiektu nadrzędnego, czy podrzędnego. Jeśli na przykład wszystkie notatki dodawane do incydentu nadrzędnego mają być dodawane do jego incydentów podrzędnych, należy określić, że działanie Dodaj notatkę ma być propagowane do elementów podrzędnych.

Aby zarządzać działaniami:
  1. Otwórz wymagany obiekt biznesowy.
  2. Kliknij odpowiedni atrybut kolekcji, a następnie na liście Działania kliknij polecenie Zarządzaj działaniami.
    Zostanie wyświetlone okno dialogowe Zarządzaj działaniami.

  1. Kliknij przycisk Dodaj, aby dodać działanie.
  2. Wprowadź wymagane zmiany, a jeśli działanie ma być propagowane do powiązanych elementów podrzędnych, zaznacz pole wyboru Propaguj na podrzędne.

W polu Opis można określić krótką wskazówkę, która będzie wyświetlana w momencie, gdy użytkownik umieści wskaźnik myszy nad danym działaniem na liście Działania.

  1. Kliknij przycisk OK.

Włączanie i wyłączanie niestandardowych działań na elementach konfiguracji

Po utworzeniu kolekcji i odpowiedniego działania dla elementu konfiguracji działanie to jest dostępne zawsze, gdy użytkownik otwiera okno danego elementu konfiguracji. Jest to właściwe w implementacjach systemu Service Desk. Jednakże w implementacjach systemu Asset Manager, w których możliwe jest projektowanie konkretnych procesów dla elementów konfiguracji, można ustawić wyświetlanie tego działania tylko w przypadku stanów, które zostały określone przez użytkownika.

Domyślnie działania te są zawsze dostępne. Można je wyłączyć za pomocą Centrum konfiguracji.

Aby wyłączyć niestandardowe działania na elementach konfiguracji:
  1. W Centrum konfiguracji otwórz wymaganą instancję.
  2. Obok każdej aplikacji Web Access kliknij opcję Edytuj.

    Zostanie wyświetlone okno dialogowe Edytuj aplikację związane z aplikacją Web Access.
  3. Ustaw opcję Włącz niestandardowe działania na elementach konfiguracji na wartość Nie, a następnie kliknij przycisk OK.

    Działania zostaną wyłączone w komponencie Web Access.
  4. Obok każdej aplikacji Środowisko kliknij opcję Edytuj.

    Zostanie wyświetlone okno dialogowe Edytuj aplikację związane z aplikacją Środowisko.
  5. Ustaw opcję Włącz niestandardowe działania na elementach konfiguracji na wartość Nie, a następnie kliknij przycisk OK.

    Działania zostaną wyłączone w Konsoli i w aplikacji Workspaces.

Należy pamiętać, aby ustawić tę samą wartość dla wszystkich aplikacji Web Access i Środowisko w instancji, aby uniknąć różnego zachowania w przypadku różnych klientów.